Lütfen Bekleyiniz...

Tüp Mide Nedir?

26 Ekim 2019 by admin

 

Genelde obezite hastalarının sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Tüp mide nedir denildiğinde ise, midenin büyük bir bölümünün çıkarılması işlemidir. Midenin geri kalan kısmında yemek yeme kısıtlı olduğu için kişi kolayca kilo vermektedir. Bu yöntem tamamen cerrahi bir yöntem olup kapalı ameliyat olarak adlandırdığımız laparoskopik yöntemle gerçekleştirilmektedir.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?

Tüp mide ameliyatı özellikle son yıllarda en çok tercih edilen kilo verme ameliyatları arasında yerini almış etkin ve kalıcı anlanmada kilo vermeyi sağlayan güvenli bir yöntemdir. Vücut kitle indeksi değeri > 40 kg / m² olan ya da 35 – 40 kg / m² arasında olup diyabet, hipertansiyon ve uyku apne sendromu gibi metabolik hastalıkları bulunanlarla, daha önce yaşam tarzı değişikliğini (diyet ve egzersiz) etkin bir şekilde denemiş ancak başarılı olamamış kişilerin obezitesini tedavi etmek için tüp mide ameliyatı düşünülebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır

Günümüzde gelişen teknoloji ile yapılan ameliyatların birçoğu minimal –invaziv yöntemlerle laparoskopik(kapalı) teknik kullanılmaktadır. Yani ameliyat daha kolay ve kısa sürede, kapalı yöntemle yapılmaktadır. Tüp mide ameliyatlarında da bu yöntem kullanılmaktadır. Kişinin midesinin yüzde seksenlik bir kısmı  ameliyatla alınır… Böylece midenin geri kalan kısmı sağlıklı bir şekilde görevini yürütmeye devam eder.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası 1 aylık süreç oldukça önemlidir. 2-3 haftalık süreçte sıvı gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Sonraki aşamada püre edilmiş gıdalar ve sonrasında protein ağırlıklı katı gıdalar ile zayıflama sürecini devam ettirmelidir. Katı ve sıvı gıda alımına dikkat etmelidir. Tüm bunların yanında fiziksel aktiviteyide ekleyerek doktor kontrolünde bu süreci kalıcı hale getirmelidir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Tüp mide ameliyatı ile kalıcı ve etkili metabolik sonuçlar elde edilmektedir. Kişinin bu süreçte sabırlı olması gerekir. Kilo verdikçe kişinin yaşam kalitesi artacaktır. Kiloya bağlı yandaş hastalıklar ortadan kalkacaktır. Kişinin ruh ve beden sağlığı yerine gelecektir. Kişi kendisini daha dinamik ve özgüvenli hissedecektir.

Copyright by Green Web Digital Agency 2019. All rights reserved.