Lütfen Bekleyiniz...

Adrenal Bez Hastalıkları

Böbreküstü (adrenal veya surrenal) bezleri her iki böbreğin üzerinde yer alıp hormon salgılama  fonksiyonlarıbulunmaktadır. 30 x 50 x 10 mm ebadında 4-5 gr ağırlındadır. Korteks ve medulla olarak iki tabakası vardır. Korteks tabakadankortizol, aldosteron, androjen ve östrojen salgılanırken medulla tabakasından adrenalin ve noradrenalini sentez edilmektedir.

Kortizolun aşırı salgılanması beyincik kaynaklı, ektopik veya doğrudan böbreküstü hiperplazisi, adenomu veya kanserine bağlı olabilir. Bununun sonucu Cushingsendromu ortaya çıkar. Tipik klinik bulguların başında kilo artışı, gövdesel şişmanlık, ay dede yüzü, ensede kalınlaşma, karın cildinde çatlaklar gelir.

Aldosteronun aşırı salgılanması kanda potasyum eksiklğine ve hipertansiyona yol açabilir. Bu klinik tablo Connsendromu olarak adlandırılır. Böbreküstü bezinin medulla tabakasının aşırı fonksiyonu feokromositoma olarak tanımlanan klinik tabloya yol açar. Tansiyon yüksekliği ile birlikte çarpıntı, yüzde kızarma (flushing) tipik bulgularıdır. Böbrek üstü bezinin hastalıklarının cerrahi tedavisi laparoskopik (kapalı) olarak yapılır.

Copyright by Green Web Digital Agency 2019. All rights reserved.